Miragro.com ru

Вирощування кролів

Вирощування кролів

Вирощування кролів — чи не самий поширений вид діяльності в сільському господарстві не лише в нашій державі але і у всьому світі. Вирощують кролів як на крупних тваринницьких фермах так і в приватних присадибних господарствах. Мабуть кожен, хто живе в сільській місцевості або має родичів чи знайомих в селі неодноразово бачив, як вирощують кролів в домашніх умовах.

Вирощування кролів зазнало широкої популярності, і тому є багато причин. По перше, вирощування кролів дає нам змогу отримувати корисне дієтичне м'ясо а також пух і хутро. По друге, кролі швидко ростуть і досягають статевої зрілості, завдяки чому набрати оберти в вирощуванні кролів можна за короткий проміжок часу. За рік одна самка може принести кілька десятків крольчат.

Крім того, що кролі швидко розмножуються, вони ще й швидко набирають вагу, особливо кролики-акселератори. За 4 місяці вони можуть набрати 5 кг. Переглянувши вищевказані особливості вирощування кролів, я гадаю, мало в кого залишаться сумніви що до цих тварин.

Технологія вирощування кролів

Вирощування кролів можна проводити двома способами — звичайний (з відсадкоюв від самок) і вирощування бройлерних кроленят.

При першому способі найбільш вигідно кроленят забивати на м'ясо у віці близько чотирьох місяців, так як при вирощуванні до більш пізнього віку різко збільшуються витрати корму на приріст, а при забої в більш ранньому віці кроленята не досягають забійних кондицій. Для інтенсивного вирощування кролів на м'ясо добре використовувати помісних кроленят, отриманих від промислового схрещування.

Раціони сукрольних і лактуючих самок, кроленята яких будуть використані на м'ясо, слід збільшити приблизно на 10-15 відсотків в порівняні зі звичайними. Самок, що годують кроленят, необхідно годувати високопоживними збалансованими кормами. При вирощуванні кролів на м'ясо, під самкою залишають не більше 6-7 кроленят. Коли кроленята досягають 40-45 денного віку — їх необхідно відсадити від матері. В такому віці вони вже можуть обійтися без молока. Відсаджувати кроленят треба невеликими, однорідними за статтю та віком групами. Влітку крольчатам у віці від 45 до 55 днів можна давати в добу на голову по 45 грамів зерна і 450 грамів злаково-бобової трави. Потім кількість зерна слід поступово збільшувати, доводючи до 70-денного віку до 70, а до 80-денного до 80 грамів. Починаючи з 80-денного віку і до кінця періоду вирощування зернові рекомендується давати по 90 грамів. Таким же чином збільшують і дачу трави, доводячи її кількість до 80-денного віку до 800 грамів. Цю норму трави надалі не змінюють.

В зимовий період концентрати згодовують в таких же кількостях, як і влітку. Необхідно лише невелику частину зерна (10-20 відсотків від загальної ваги) замінити кормами з більш високим вмістом білка, наприклад макухою або шротом.

Поряд з концентратами взимку корисно давати варену картоплю - спочатку по 50-70 грамів, а потім по 150 грамів. Кількість сіна збільшують поступово з 100 до 150-170 грамів.

В зимовий період замість картоплі можна використовувати цукровий буряк і хороший морквяно-капустяний або комбінований (із злаково-бобових трав) силос. У зимовий час корисно в раціон додавати кісткову муку або кісткову золу: до 60-денного віку кроленят по 0,5-1 граму, в наступний місяць по 2 грами, а потім до кінця вирощування по 3 грами на голову на добу. При відсутності хорошого вітамінного сіна, моркви або силосу кроликам дають по 0,5 грама вітамінізованого риб'ячого жиру.

Вирощування кролів передбачає 2-3 разове годування на день.При годуванні за вказаним раціоном кролики великих скоростиглих порід до 4-місячного віку досягають живої ваги 2,8-3 кілограми.

При вирощуванні бройлерних (молочних) кроленят на м'ясо їх тримають зазвичай під самкою до 70-75-денного віку, після чого відразу забивають. Случають самок приблизно на 50-й день після окролу. Цей спосіб вирощування м'ясних кроликів має свої позитивні і негативні сторони. Перевага його полягає в тому, що відпадає необхідність в додаткових клітках для відсадженого молодняка; недолік - в тому, що, по-перше, бройлерні самки досить швидко «зношуються», їм необхідне багате поживними речовинами годування з обов'язковим використанням дорогих концентрованих кормів.

Крім того, при забої бройлерних кроликів отримують шкурки низької якості, зазвичай не вище 3-го сорту.

При вирощуванні бройлерних кроликів постійно стежать за здоров'ям самок і в разі потреби замінюють хворих, холостих, маломолочних самок ремонтним молодняком. Для цього залишають на дорощування в кожному з перших трьох окролів приблизно 10 відсотків вирощених самочок, пускаючи їх у першу злучку не раніше 5-6-місячного віку.

Для отримання м'ясних бройлерних кроленят потрібно вибирати скоростиглі породи кролів, молодняк яких вже у віці 70-75 днів здатний важити 1,8 - 2 кілограми і давати високоцінне дієтичне м'ясо. До таких порід відносяться: радянська шиншила, білий велетень, сріблястий. Для отримання кроленят з більш високою інтенсивністю росту застосовують промислове схрещування (самок однієї породи покривають самцем іншої породи).

Успіх вирощування м'ясних кроленят в більшій мірі залежить від молочності самок. Тому треба вибирати найбільш молочних самок, здатних вигодувати в середньому за один окрол по 6-7 кроленят з високими добовими приростами (25-30 грамів). У раціон бройлерних кроликів включають найбільш доброякісні і корми, що добре поїдаються. Концентровані корми містять влітку в кількості 45, а взимку 50-60 відсотків від загальної поживності раціону. Рекомендується наступний приблизний склад концентратів (відсотків): зерно злаків, 80-85, зерно бобових, макуха або шрот-15-20 або зерно злаків -30-35, комбікорм - 50, зерно бобових, макуха або шрот, 15-20.

До групи соковитих і зелених кормів включають силос з кормової капусти з морквою, картопля, буряк цукровий або кормовий, морква, різні трави (краще бобові). Для того, щоб кролики краще поїдали силос, його присипають концентратами. В якості грубих кормів краще давати бобове або злаково-бобове сіно. При дачі кроликам досхочу молодої бобової трави (конюшини, люцерни) влітку або добре облистненого бобового сіна взимку, витрати концентрованих кормів можна значно скоротити, приблизно в 2 рази проти зазначених норм.

Раціони лактуючих самок краще складати по п'ять днів або в крайньому випадку по декадах, даючи самкам відразу після окролу корми, що містять 250 - 300 кормових одиниць, поступово збільшуючи, доводити загальну поживність раціону до 70-75-денного віку кроленят до 1300-1600 грамів кормових одиниць .

При вирощуванні бройлерних кроленят, як і при звичайному інтенсивному вирощуванні кроленят на м'ясо до 3,5-4-місячного віку, на кілограм приросту ваги витрачається близько 6,5 кілограма кормових одиниць.

При певних умовах (гарне годування, висока молочність самок, скоростиглість тварин) можна отримувати бройлерних кроленят вагою 1,8-2 кілограми при утриманні під самками до 60-денного віку.

Скорочене вирощування бройлерних кроликів можливо при згодовуванні гранульованих кормосумішей з вмістом близько 160 грамів перетравного протеїну на 1 кормову одиницю. Склад такої кормосуміші (відсоток по вазі): трав'яна мука бобових - 40, зерно ячменю - 30, макуха під-солнечніковий - 10, пшеничні висівки - 5, горох - 8, дріжджі гідролізні - 2, патока - 2,5, м'ясо-кісткове борошно-1, 4, трикальцийфосфат-0, 8, сіль -0,3. Подальше підвищення в раціоні перетравного протеїну зазвичай додаткового впливу на приріст молодняку ​​не надає. При згодовуванні підсосним самкам з кроленятами гранульованого корму для підтримки у них апетиту на високому рівні потрібно додатково давати кроликам сіно або яру солому злакових - по 100 грамів на самку через 2-3 дні.

Вирощування кролів в домашніх умовах

вирощування кролів в домашніх умовахЯк вже зазначалося раніше, вирощування кролів є однією з найбільш вигідних і поширених діяльністю в домашніх умовах. Це пояснюється тим, що при порівняно невеликих витратах грошей і часу Ви отримуєте високоякісне м'ясо, шкірку та іншу продукцію. До того ж кролики - одні з найбільш скоростиглих тварин. У рік самка здатна принести 40-60 кроленят, а це приблизно близько 80 кг хорошого, дієтичного м'яса. 

Вирощування кролів в домашніх умовах забезпечить Вас і Вашу родину корисним свіжим м'ясом. Адже кролик це не свиня, яку вирощують пів року а потім ще пів року їдять з морозильної камери (трішки утрирую). Кролики тваринки невеликі, і якщо їх кількість достатня на задньому подвір'ї чи в сараї — в любий момент можна поласувати свіжим поживним м'ясом.

Кролики відрізняються від інших тварин більш інтенсивним обмінів речовин. Вони добре переносять холод, однак чутливі до перегріву, протягам і впливу прямих сонячних променів. Це необхідно враховувати при розміщенні ваших кролів на подвір'ї чи в приміщенні.

Існує велика кількість варіантів розведення кроликів. Наприклад, часто їх містять в підвалах, або сараях, іноді навіть дозволяють кроликам самим для себе рити нори. Це досить нерентабельно, тому що неможливо встежити за всіма особинами і до того ж Ви будете мати обмежений доступ до новонароджених, так як самки роблять свої гнізда в глибоких норах.

Вирощування кролів найбільш вигідне за умови розміщеня їх в спеціальних клітках або вольєрах. Головна перевага клітки полягає в тому, що її можна зробити абсолютно з будь-якого матеріалу самому, що економічно вигідно. Бажано, щоб клітка була досить простою. Для більш зручного обслуговування (роздачі корму, чистки і т.п.) краще всього розташувати клітку на висоті 0,7-0,9 м від землі.

Існує різні способи кліткового утримання кролів: зовнішній спосіб, комбінований і закритий спосіб. Зовнішній спосіб вирощування кролів передбачає розміщщеня кліток поза приміщеннями круглий рік. В результаті цього досягається створення більш життєстійких тварин з густим волосяним покривом. Комбінований спосіб вирощування полягає в тому, що з весни до осені кролі містяться в клітках на вулицях, а взимку переводяться в приміщення. І закритий спосіб — тобто тварини цілий рік знаходяться в приміщенні.

Клітки обов'язково обладнуються годівницями, бажано бункерними (самозаповнюються), які дозволяють годувати концентратами безперервно і дозовано. Поїлки краще вибирати керамічні, призначені для щоденної зміни питної води.

Що ж стосується годівлі, то з ранньої весни і до пізньої осені представляється можливість годувати кроликів в основному багатими поживними речовинами, зеленими кормами. Найбільш корисними є: конюшина, люцерна та інші. Широко використовуються для годівлі в домашніх умовах і дикорослі трави: кульбаба, лопушник, подорожник, полин, суріпиця, пирій і т.д.

Крім того, слід розрізняти отруйні трави, які не можна давати: лютики, борці, чистотіл великий, віх отруйні, вороняче око, блекота чорна. З грубих кормів основним протягом вересня-травня служить сіно. Для однієї самки з приплодом слід заготовити приблизно 150 кг сіна. Основним концентрованим кормом служать комбікорми, які по своїй живильній цінності є збалансованими. Такий корм можна згодовувати цілий рік.

Розведення. Спаровувати самок можна вже у віці 4-5 міс. Для злучки самку підсаджують у клітку самця. Контроль за вагітністю проводиться протягом 10-12 день після злучки. Вагітність (сукрольності) триває, як правило, 28-30 днів.

Нравится  
 

Подобається матеріал? Поділіться ним з колегами в соціальних мережах!

Тема неосяжна, читайте ще:

Клітки для кролів Клітки для кролів. Краще і на багато зручніше розводити кролів в клітках. Клітки для кролів дають всі можливості для організації харчування і...
Розведення кролів Розведення кролів. Розведення кролів. Кроликів розводять заради м'яса, шкурок, пуху. М'ясо кролика за смаком близько до курячого, а за...
Годування кроликів. Корма для кролів Годування кроликів. Корма для кролів. Годування кроликів.Корма. Кролики харчуються в основному рослинною їжею з середини весни до пізньої осені їх необхідно годувати...
Годування молодняка кролів Годування молодняка кролів. Годування молодняка кролів. Перші 18-20 днів кроленята харчуються тільки молоком матері, а з 20-денного віку починають поїдати...
Кастрація кроликів.Збір пуху Кастрація кроликів. Збір пуху. Кастрація кроликів. Кращим способом кастрації кроликів є відкритий спосіб. Полягає він в наступному. Кролика кладуть на...

Додати коментар