Miragro.com ru

Розведення кролів

Розведення кролів

Розведення кролів. Кроликів розводять заради м'яса, шкурок, пуху. М'ясо кролика за смаком близько до курячого, а за поживністю перевершує яловичину: з нього людина засвоює 90 відсотків білка, а з яловичини 62 відсотки. При забої кролика живою вагою 5 кілограмів виходить тушка 3,5 кілограма. За рік від однієї кролиці з потомством можна отримати 60 кілограмів м'яса. Від однієї самки і її приплоду протягом року можна зібрати, крім того, до 1000 грамів пуху. На виготовлення жіночої хустки йде 200-280 грамів пуху, на кофточку - 200-250 грамів, на чоловічі шкарпетки - 50-60 грамів, на шапочку - 30-40 грамів пуху; значить, з одного кілограма пуху можна для своєї сім'ї зв'язати багато теплих і красивих речей.

Розведенням кроликів з успіхом можна займатися в умовах домашнього господарства. Для цього треба вибрати відповідну породу, організувати для них відповідні умови годівлі й утримання, навчитися їх розводити і правильно використовувати.

 Породи кроликів. У нас розводять шкуркових і пухових кролів. По характеру волосяного покриву вони бувають нормальношерстні, короткошерсті і довгошерсті. З нормальношерстних порід кролів розводять: сірого велетня, білого велетня, сріблястого, чорно-бурого, вуалевосеребритого, віденського блакитного, шиншилу, метелика та ін. Довжина остьового волосся у цих кроликів до 3-4 сантиметрів, пух нижче ості майже наполовину. Шкурки йдуть на вироблення хутряних виробів. Жива вага досягає 7 кілограмів, а в окремих випадках навіть 9 кілограмів.

У короткошерстих кроликів довжина ості до 2 сантиметрів, іноді вона дорівнює довжині пуху, а найчастіше коротше пуху. Тому волосяний покрив короткошерстих кроликів м'який і оксамитовий. Шкурки їх використовують для вичинки хутряних виробів без стрижки і щипки. В даний час виведені наступні породні групи короткошерстих кроликів: сибірська білка, чорні, блакитні, коричневі, сріблясті, чорно-бурі, кенгурові та ін . У довгошерстих, або пухових, кроликів довжина пуху доходить до 12 сантиметрів. Краща пухова порода - біла пухова. Кроликів перерахованих порід можна розводити у всіх районах країни.

Розмноження кроликів.  Кролик - тварина скороспіла. Самки середніх порід без шкоди для здоров'я і розвитку може бути спаровані  у віці 4-5 місяців при живій вазі 2-2,8 кілограма, самки великих порід - в 5-6 місяців при живій вазі 3,5-3,9 кілограма. Сукрольність кролиць триває в середньому 30 днів, з відхиленням на 1-2 дня. Кролиця годує кроленят до 30-45-денного віку. При ущільнених виводках  кроленят забирають на 28 - 29-й день. Нормальна матка яка вивела кроликів  може бути спарована навіть на 1-2-й день після виводку. Кролиці можуть спарюватись  в будь-який час року. За рік можна отримати 7 і більше виводків. У посліді зазвичай буває 6-9 кроленят, але деякі кролиці приносять по 20. Передовик-кролівник з колгоспу «Шлях до комунізму» Пермської області В. М. Поспєлова отримала за рік від однієї самки і її потомства 206 кроленят. З шкурок цих кроликів, можна зшити 5 жіночих шубок. На обласній виставці р. Смоленська юні натуралісти демонстрували свої досягнення з кролівництва. У 1957 році в середньому від кожної самки вони виростили по 34 кроленят, а від самки Сніжинки - 48 кроленят.

Пенсіонер Д. Лопухін із села Брасово Брасовського району Брянської області протягом року від однієї самки виростив 46 кроленят, а з урахуванням приплоду її дочки - 55 кроленят.

Вибір на плем'я самців, самок і молодняку

Племінний самець повинен мати хорошу живу вагу, густий волосяний покрив, бути міцним, здоровим і бадьорим. Кістяк у самців зазвичай грубий, міцний. Голова округла, грубувата, груди глибокі і широкі, ноги м'язисті, міцні. Волосяний покрив грубіше, ніж у самок. Самець активний при злучці.

Потомство, одержане від спаровування з таким самцем, буває міцним, здоровим і добре розвивається. При виборі самців враховують також їх племінну цінність за походженням і якістю потомства. Доцільніше пускати в злучку самця, отриманого від продуктивних батьків, який дав у потомстві найбільшу кількість кроленят, схожих з ним або які перевершують його за якісними показниками. Племінна самка повинна мати хорошу живу вагу, густий волосяний покрив, бути міцною, здоровою. Кістяк у нормально розвиненої самки міцний, але не грубий, голова ніжніша і подовжена, ніж у самців, лінія спини пряма, груди округлі і глибокі, зад широкий, живіт пружний, ноги міцні.

Самка повинна мати не менше 4 пар нормально розвинених і рівномірно розташованих сосків. При виборі молодняку ​​на плем'я звертають увагу на стан здоров'я, фортецю кістяка, живу вагу, статуру, густоту волосяного покриву (або кількість зібраного пуху) і на походження. Чим краще племінні якості батьків, тим краще їх потомство. Доцільніше залишати на плем'я молодняк, отриманий від спарювання батьків, вирощених у різних умовах (літніх і зимових), від спарювання молодих самок з самцями старшого віку, так як все це сприяє підвищенню життєвості кроленят. 

Розведення кролів. Методи розведення. Застосовують в основному два методи розведення кролів: чистопорідне і схрещування. При чистопородному розведенні для спаровування підбирають самців і самок однієї будь-якої породи. Наприклад, самку віденської блакитної породи спаровують з самцем теж віденської блакитної породи. Дуже важливо при чистопородному розведенні не допускати родинних спаровувань, наприклад батька з дочками або онуками, матері з сином, брата з сестрою і т. д. Родинне спарювання призводить до зниження плодючості тварин, ослаблення здоров'я, в посліді з'являються мертвонароджені, виродки. Часто кролівники-аматори, не знаючи наслідків родинних спаровувань, дивуються, чому, незважаючи на гарні умови годівлі й утримання, з'являються слабкі кролики. Щоб уникнути спорідненого спаровування, виробників треба періодично обмінювати.

При віддаленому спорідненні шкідливі наслідки родинного розведення різко знижуються, особливо при паруванні тварин, вирощених у різних умовах (літніх і зимових або в різних господарствах). Щоб підвищити м'ясну продуктивність кроликів, застосовують схрещування (спаровування тварин різних порід, наприклад самок-породи шиншила схрещують з самцями породи білий велетень). Отримане від них потомство називають гібриди. Схрещування підвищує плодючість маток, кроленята народжуються міцнішими, добре ростуть і краще відпрацьовують  корм.

Ось як проводить схрещування кролівник Н. Н. Пасинчук (м. Черкаси). «Почав я займатися кролівництвом серйозніше. Багато читав, радився із знаючими людьми. І чим більше я дізнавався, тим більше мене захоплювало в цю справу. Вже не хотілося залишатися в ролі спостерігача і чекати, що «піднесуть» тобі кролики. Ну ось, наприклад, ніяк не задовольняло мене якість хутра моїх вихованців, та й дрібнуваті вони були. Вирішив я позбутися від цих недоліків. Роздобув хорошу матку породи метелик і спарував її з білим велетнем. Приплід отримав хороший. Деякі тварини в восьмимісячному віці важили більше семи кілограмів. Однак шкурки у них все ще були неважливими. З числа помісей відібрав я кращу за густотою хутряного покриву, вазі і молочністю кролицю і підсадив її до білого велетня. Від цієї самки виростив шість кролиць, з яких дві були схожі на батька. Гарні були ці дві кролиці! Ну, прямо чудо! Одну з них я спарував з білим велетнем, а іншу з російським горностаєвим. Потомство їх виявилося великим і з відмінним хутром. Домігся я, зрештою, свого. Всі мої кролики зараз мають відмінну шкуру. Та й на їх вагу теж скаржитися не доводиться ».

Самців пускають в спаровування  не раніше 6-7 місяців. На кожного самця залишають 8-10 самок, на молодого самця при першому спаровуванні  менше. У день самець повинен покривати не більше 4-6 самок; 2-3 вранці і 2-3 ввечері. Після двох днів спаровувань самцеві слід надати день відпочинку.

Виснажені або ожирілі самці і самки погано йдуть до спаровування. Потомство від виснажених або ожирілих самок буває слабке. Матки мало виділяють молоко. Кроленята погано розвиваються і нерідко гинуть, якщо їх не пересаджують до матки-годувальниці.

Для отримання дружних спарювань, що полегшують годування самок і кроленят і догляд за ними, злучку доцільно проводити в 3-5 днів. У найбільш спекотні години літнього дня і в більш холодні зими, самці менш активні. Тому кращим часом для спарювань влітку вважають прохолодні ранкові (6-7) або вечірні (17-18) години, взимку - середину дня (11 - 15 годин), коли сонце трохи обігріває клітки. Як правило, до злучки допускають самок, які прийшли в охоту. Якщо самки не приходять в охоту, їм слід включати в раціон вітамінні корми, такі, наприклад, як пророщені зерна вівса, ячменю, по 10-20 грамів на день ».Запліднення самок зазвичай відбувається за одне покриття, але для контролю спарювання  повторюють через 5 - 6 днів.

Визначення сукрольності самок

Одним з кращих практичних способів визначення сукрольності є промацування зародків на 10-12-й день після злучки. До цього часу зародки промацуються в порожнині живота у вигляді ланцюжка з м'яких  грудочок овальної форми, величиною з лісовий горіх. При промацуванні іноді змішують зародки з грудочками калу. Останні відрізняються від зародків тим, що вони круглі і більш тверді.

Окроли  проходять найчастіше вночі. Нормальна тривалість окролів  10-20 хвилин, але іноді вона затягується і до години. Окролина самка облизує своїх дитинчат, знімаючи з них слиз, укладає в гніздо, годує і прикриває пухом, яким встеляли гніздо перед окролом. Добре вкриті пухом кроленята не бояться холоду. Кроленята народжуються голими і сліпими. Прозрівання кроленят починається з 10-14-го дня. Молоко матері в цей час є їх основною їжею. Ситі кроленята мають здоровий вигляд, шкіра у них блискуча, шлуночки наповнені, вони не пищать і не виходять з гнізда.

У голодних кроленят шкіра суха і зморщена, шлуночки не наповнені, вони розповзаються з гнізда і пищать. З часу виходу з гнізда (17-20-й день) кроленята починають їсти корм. Волосяний покрив у них повністю розвивається до 30-го дня. Іноді від багатоплідної або маломолочної матки, кроленят доводиться відсаджувати до іншої, малоплідних, але молочних маток. Кролиці, як правило, погано приймають чужих кроленят, не хочуть годувати їх і навіть вбивають. Тому, перед тим як підкладати кроленят до іншої самиці, необхідно очистити їх від пуху старого гнізда, ще краще обтерти пухом з нового гнізда, щоб вони прийняли його запах, укласти разом з іншими кроленятами, накрити гніздовим пухом. На цей час самку краще прибрати з клітки. Різниця у віці кроленят, покладених в інше гніздо, не повинна бути більше 3-4 днів. При вирощуванні багатоплідних потомст іноді застосовують і інший метод. Потомство ділять на дві групи, в одну з яких включають більш сильних, а в іншу більш слабких кроленят. До клітки підпускають кроленят цих груп по черзі, щоб сильніші кроленята не відбивали соски у слабких. До кінця підсисний період вес потомство звичайно вирівнюється.

Нравится  
 

Подобається матеріал? Поділіться ним з колегами в соціальних мережах!

Тема неосяжна, читайте ще:

Вирощування кролів Вирощування кролів. Вирощування кролів — чи не самий поширений вид діяльності в сільському господарстві не лише в нашій державі але і у...
Клітки для кролів Клітки для кролів. Краще і на багато зручніше розводити кролів в клітках. Клітки для кролів дають всі можливості для організації харчування і...
Годування кроликів. Корма для кролів Годування кроликів. Корма для кролів. Годування кроликів.Корма. Кролики харчуються в основному рослинною їжею з середини весни до пізньої осені їх необхідно годувати...
Годування молодняка кролів Годування молодняка кролів. Годування молодняка кролів. Перші 18-20 днів кроленята харчуються тільки молоком матері, а з 20-денного віку починають поїдати...
Кастрація кроликів.Збір пуху Кастрація кроликів. Збір пуху. Кастрація кроликів. Кращим способом кастрації кроликів є відкритий спосіб. Полягає він в наступному. Кролика кладуть на...

Додати коментар